Talkin' Broadway HomePast ColumnsAbout the Author

Southern Florida by John Lariviere


The 2011 Carbonell Award Nominations

Also see John's review of Jersey Boys

This week, The Carbonell Awards, the arts organization that recognizes and awards excellence in South Florida theatre, announced the nominations for the 2011 season. The Carbonell Awards, considered South Florida's answer to the Tony Awards, is a highlight of each theatre season and pays tribute to the area's finest theatre productions. The ceremony, which will feature entertainment from the top shows of the year, will be held Monday, April 2, 2012, at Broward Center for the Performing Arts in Fort Lauderdale. Amy London, Carbonell executive director, and Michael McKeever will co-produce and co-direct the event. Ticketing information will be announced.

2011 List of Nominees

Best New Work:
Brothers Beckett, David Michael Sirois Alliance Theatre Lab
Captiva, Christopher Demos Brown, Zoetic Stage
The Cha-Cha of the Camel Spider, Carter W. Lewis, Florida Stage
Stuff, Michael McKeever, Caldwell Theatre Company

Best Production of a Play:
All My Sons, Palm Beach Dramaworks
August: Osage County, Actors' Playhouse
Clybourne Park, Caldwell Theatre Company
The Pillowman, Infinite Abyss
Stuff, Caldwell Theatre Company

Best Director of a Play:
Joseph Adler, Red, GableStage
Jeffrey D. Holmes, The Pillowman, Infinite Abyss
J.Barry Lewis, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Stuart Meltzer, Captiva, Zoetic Stage
Richard Jay Simon, Side Effects, Mosaic Theatre

Best Actor in a Play:
Ken Clement, Jacob Marley's Christmas Carol, Actors' Playhouse
Scott Douglas Wilson, The Pillowman, Infinite Abyss
Avi Hoffman, Superior Donuts, GableStage
Kenneth Tigar, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Gregg Weiner, Red, GableStage

Best Actress in a Play:
Kati Brazda, The Beauty Queen of Leenane, Palm Beach Dramaworks
Elizabeth Dimon, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Annette Miller, August: Osage County, Actors' Playhouse
Deborah Sherman, Side Effects, Mosaic Theatre
Laura Turnbull, August: Osage County, Actors' Playhouse

Best Supporting Actor in a Play:
Antonio Amadeo, The Cha-Cha of a Camel Spider, Florida Stage
Marckenson Charles, Superior Donuts, GableStage
Mark Della Ventura, Brothers Beckett, Alliance Theatre Lab
Ryan Didato, Red, GableStage
Todd Allen Durkin, Captiva, Zoetic Stage

Best Supporting Actress in a Play:
Barbara Bradshaw, The Beauty Queen of Leenane, Palm Beach Dramaworks
Renata Eastlick, Eclipsed, The Women's Theatre Project,br>Elvire Emmanuelle, Eclipsed, The Women's Theatre Project
Angie Radosh, Stuff, Caldwell Theatre Company
Laura Turnbull, Lombardi, Mosaic Theatre

Best Production of a Musical:
Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre
Song of the Living Dead, Promethean Theatre

Best Director, Musical:
Michael Leeds, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Margaret M. Ledford, Song of the Living Dead, Promethean Theatre
Mark Martino, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Mark Martino, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Marc Robin, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Actor in a Musical:
Matt Loehr, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
John Pinto, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Michael Sharon , The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre
Dylan Thompson, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre

Best Actress in a Musical:
Colleen Amaya, The Music Man, Broward Stage Door Theatre
Joline Mujica, Hairspray, Actors' Playhouse
Vanessa Sonon, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Gabrielle Visser, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Catherine Walker, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actor in a Musical:
Clay Cartland, Song of the Living Dead, Promethean Theatre
Michael Brian Dunn, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Avi Hoffman, Hairspray, Actors' Playhouse
Bruce Rebold, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Ryan William, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actress in a Musical:
Julie Kleiner , Hairspray, Actors' Playhouse
Avery Sommers, Hairspray, Actors' Playhouse
Lara Hayhurst, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Natalie Ramirez, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
April Woodall, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Musical Direction:
Helen Gregory, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Kim Douglas Steiner, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Adam McAllister, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre
David Nagy, Hairspray, Actors' Playhouse
Garrett Taylor, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre

Best Choreography:
Chrissy Ardito, The Music Man, Broward Stage Door Theatre
Chrissy Ardito, Song of the Living Dead, Promethean Theatre
Barbara Flaten, Hairspray, Actors' Playhouse
Mark Martino, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Shea Sullivan, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre

Best Scenic Design (Play or Musical):
Michael Amico, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Tim Bennett, Stuff, Caldwell Theatre Company
Douglas Grinn, Lombardi, Mosaic Theatre
Sean McClelland, August: Osage County, Actors' Playhouse
Michael Schweikardt, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Lighting Design (Play or Musical):
Paul Black, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
John Hall, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Andrew Myers, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Jeff Quinn, Red, GableStage
Patrick Tennent, Jacob Marley's Christmas Carol, Actors' Playhouse

Best Costume Design (Play or Musical):
Brian O'Keefe, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Jose M. Rivera, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Ellis Tillman, Hairspray, Actors' Playhouse
Ellis Tillman, In the Next Room (or The Vibrator Play), GableStage
Ellis Tillman, Song of the Living Dead, Promethean Theatre

Best Sound Design (Play or Musical):
Victoria Deiorio, Alfred Hitchcock's The 39 Steps, Maltz Jupiter Theatre
Alexander Herrin, Jacob Marley's Christmas Carol, Actors' Playhouse
Keith Kohrs, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Marty Mets, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Rich Szczublewski, All My Sons, Palm Beach Dramaworks

Best Ensemble:
Brothers Beckett, Alliance Theatre Lab
The Brothers Size, GableStage
Clybourne Park, Caldwell Theatre Company
The Irish Curse, Mosaic Theatre
Masked, GableStage

Nomination Breakdown by Theatre
Maltz Jupiter Theatre: 25
Actors' Playhouse: 14
Broward Stage Door Theatre: 11
Palm Beach Dramaworks: 10
GableStage: 8
Mosaic Theatre: 6
Caldwell Theatre Company: 6
Promethean Theatre: 5
Zoetic Stage: 3
Alliance Theatre Lab: 3
Infinite Abyss: 3
Florida Stage: 2
The Women's Theatre Project: 2

Nomination Breakdown by County
Palm Beach: 43
Miami Dade: 28
Broward: 27


See the current theatre season schedule for southern Florida.

-- John Lariviere



Terms of Service

[ © 1997 - 2014 www.TalkinBroadway.com, Inc. ]